SEPET / ₺ 0.00
dogal salep whatsapp

SALEP HANGİ BİTKİDEN YETİŞİR?


Salep Hangi Bitkiden Yetişir?

Gerek kış aylarında içimizi ısıtan salep, gerekse yaz aylarında içimizi serinleten dondurmanın ana maddesi sahlep hangi bitkiden elde edilir?

Salep Hangi Bitkiden Üretilir?

Salep, orkide ailesindendir. Orkide, salepgiller olarak da geçmektedir. Orkidenin 880 cinsi ve 22 binden fazla türü vardır. Kültürümüzde orkidenin tüm türleri için salep kullanılmaktadır. Bu orkide soğanının toprak altında kalan yumrularından salep elde edilmektedir. Otsu bir bitki olan salebin kökü telsidir, kökünde en az 2 tane yumru vardır. Salep yumruları nişasta benzeri polisakkarit glucomannan ismi verilen bileşenler içerirler. Gövdesi, dik ve silindir şekildedir. Çiçekleri salkım veya başak şeklinde olabilmektedir.

Arapça sahlap kelimesinden, dilimize giren kelime İngilizceye de sahlep olarak geçmiştir. Özellikle Burdur'un Bucak ilçesin de meşhur olmuştur. Bucak'ın ve çevresinin dağlarından toplanan salep (orkide yumruları), serinde, direk güneşe maruz bırakılmayacak şekilde kurutulur.

Salep Tozu Neyden Yapılıyor?

Orkide kökünden elde edilen yumruların kurutulup uygun değirmenlerde yakılmadan öğütülmesi ile salep tozu meydana geliyor. Salep tozunun rengi kırık beyaz diye tabir edilen bej ve sarıya yakın bir beyaz renk türüdür.

Doğal Salep; üretiminde insan eli değmeden hasat edilen salep demektedir. Dayıoğlu Doğal Salep olarak bizim ürünlerimiz dağda kendi yetişen, üretiminde insan eli değmeyen saleplerdir. Ürünlerimizi hemen satın almak için Online Sipariş Ver sayfamızı ziyaret edebilir ya da 0 544 309 1500 numaramızı arayarak temin edebilirsiniz.

Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Salebin faydaları ve salep hakkında diğer bilgiler için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.18.02.2019

Doğal Salep Pazaryerleri

trendyol Banner n11 Banner hepsiburada avm Banner gittigidiyor avm Banner eptt avm Banner lazımbana Banner

antlaşmalı kartlar
ssl Güvenlik
kurumsalfirma.net logo guvenilirfirmalar.com logo
• Sitemap  • Google   • Doğal Salep

Sitenin tüm hakları saklıdır. Kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL sertifikası ile korunmaktadır. ©dogalsalep.com  2019

@ Web Tasarım ve Programlama : İlhan YILMAZ